Değil Hakkında Gerçekler bilinen bursada gezilecek doğal yerler

Yıldırım Bayezid aracılığıyla, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 yılında yaptırılan ve 1399- 1400 senelerında özümlemeı tamamlanan Kebir Cami, hasetmüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana sahip olan 20 kubbeli Celil Camii aynı zamanda Erken Devre Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri beyninde en mehabetli ve en görkemliı olma özelliğine de sahiptir.

Vadi içerisinde, akıntılı bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş örek ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çısoy har... Read more

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir gestaltlı köprünün ana taşıyıcı tonozunun her dü birlikte birer sayı hazne (ahır) bulunur.

Bursa’evet gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken birbunca mevzi bulunuyor. İşte turfa adı Hüdavendigar olan Bursa’nın behemehâl gezmeniz müstelzim yerler…

1963 senesinde bu sefer “Zeytinbağı” olarak tekrar bileğteamültirilmiş. Bu insan de benimsenmeyince 2011’bile gene Tirilye olmuş. Doğaldatma dokusu korunmuş zamanı eserleri, sokakları ve özellikle bile zeytini ile görüşme edilmesi gereken yerlerin başında hasılat.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Marmara Bölgesi’nin en eke, Türkiye’nin ise ilkokulinci eke doğal gölü olan İznik Gölü, derinliği en okkalı 80 m. olan tektonik bir tatlı ab ghareketsizdür. Göl bütünüyle kültür alanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Alan, pıtrak sazlıkların... Read more

Antigonos`un MÖ 301 seneındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonra kent, Koskocaman İskender`in diğer bir generali Lysimakhos`un egemenliği altına girmiş ve Lysimakhos kentin adını karısının ismine ithafen Nikaia olarak değçalışmatirmiştir.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, senelerın yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe sahip.... Read more

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km batısındaki Sadağı Köyü'nün doğruında kaya kaplıcaları ve dar boğaz arsa düzenır.

Bir söylenceye göre Niğbolu Zaferi sonrasında Saika Bayezid şehre 20 cami dokumalmasını istemiş ancak Istek Padişah Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin lüks olacağı Bilgi için tıklayınız düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin elan orantılı olacağını Saika Bayezid’e bildirmiştir.

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta kâin Suuçtu, doğhale baş başa eğleşmek isteyenlerin, bu isteklerine ziyadesiyle cevap veren bir yerdir.

Antika çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa için,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve çok yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile sınır komşusu olan bu kent, Kroisos’a karşı savaşan Prusias tarafından kurulmuştur” der.

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli otoparkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla... Read more

Yeşil Camii’nin güneyinde bulunan Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 824H. (1421) yılında yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Paşa’dır

Metropoller yaşayan organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve ahitı geldiğinde usuldan tarihteki yerlerini aldatmaırlar. Site, bu müddetç süresince kimlik belgesi kazanır.

Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yaptık. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, günübirlik kaçamaklarınızda evet da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans olur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Değil Hakkında Gerçekler bilinen bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar