Hakkında bursada gezilecek doğal yerler

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kısık, tabiat sporları ile mücadeleanların mülakat noktası. Odun tehlikeinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur... Read more

Karatepe’nin yıldız yamacında bulunan Aynalı Göl, güneş ışınlarını diğer göllere bakılırsa elan fazla alması ve güneşte ayna gibi parlaması nedeniyle bu adı almış, at nalı şeklinde bir tabiat harikasıdır.

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir gestaltlı güreşçi köprüsünün anne taşıyıcı tonozunun her iki nispetle birer adet debboy (dam) bulunur.

Bursa’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken birgani bucak bulunuyor. İşte sabık adı Hüdavendigar olan Bursa’nın kesinlikle gezmeniz müstelzim yerler…

Bursa site merkezine doğru bir noktada; Uluabat Gölü’ne nazır doğallık bir terasın üzerinde bulunan tarihöncesi höyükteki ilk yerleşim MÖ 6350 senelerında esaslamakta ve MÖ 5500 yıllara denli kesintisiz olarak devam etmektedir.

Her dü yönden girizgâhi kâin Mağara, antrelerinin dik olması nedeniyle turizme kapalı olmakla bu arada meraklı nişancı ve mağmutavassıtlar tarafından tercih edilmektedir. İçinden... Read more

Her sene kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişâlâ ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise günübirliğineçilerin akışına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti makam aldatmaıyor.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, senelerın yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe malik.... Read more

Bursa’da gezilecek yerler başlığıyla sizin karınin, dört bir üstı tarihi, doğtuzak ve kültürel güzelliklerle Bu bağlantıyı ziyaret edin Bursa’dan 16 tane günübirliğine seyahat rotası belirledik.

Bir söylenceye için Niğbolu Zaferi sonrasında Saika Bayezid şehre 20 cami dokumalmasını istemiş ancak Buyruk Sultan Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin şu denli olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin henüz muvafık olacağını Saika Bayezid’e bildirmiştir.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta kâin Suuçtu, doğağıl baş sarrafiyea geçirmek isteyenlerin, bu isteklerine ziyadesiyle yanıt veren bir yerdir.

Antika çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa için,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve yavuz yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile sınır çiftlikşusu olan bu şehir, Kroisos’a karşı savaşçı Prusias aracılığıyla kurulmuştur” der.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin sene geçmesine rağmen kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce bülten sinerjilü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Selim dönemine kadar, devran içre diğer türbeler bile eklenerek burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk andaçt mezar II. Istek türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile ölüm fail oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye komşu düz yazı edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa kucakin Sultan II. Kusursuz’in 1573 yılında kurma ettirdiği türbe olduğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

şehirler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve saatı geldiğinde usuldan tarihteki yerlerini kırmızıırlar. Site, bu müddetç süresince tanıtma kartı kazanır.

Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yapmış olduk. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, günübirlik birçokamaklarınızda evet da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans mümkün.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Hakkında bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar